Zekat Bağışı
Zekat Bagisi, Zekat

Zekat Bagisi

Zekat Bagışı ''Zenginlerin zekâtı fakirlere kâfi gelmeseydi, Allahü Teâlâ fakirlerin rızkını başka yollardan verirdi. Aç kalan fakir varsa, zenginlerin zulmü yüzündendir''

Zekât Nedir?

Zekât, İslam'ın en önemli şartlarından bir tanesidir. Kendisini Müslüman olarak kabul eden bir kimse imkânı olduğu halde zekât bağışı yapmıyorsa tam anlamıyla kulluk görevini yerine getirmiş sayılmaz. Zekât verme ölçütü Nisap miktarıdır...

İslam dininde zekât vermek zorunda olanlar Nisa Miktarı kadar mala sahip olan kimselerdir. Nisap Miktarı 80,18 gram altına denk gelen para veya ticaret malını ifade etmektedir. Buna karşılık bir malı olan kimse zekât bağışı yapmak ile mükelleftir.

Zekât Bağışı Neden Önemlidir?

Üç El Derneği olarak zekât bağışlarınızı Dünya'daki yardıma muhtaç kişilere ulaştırıyoruz. Yardımlaşmaya, ümmet olma bilincinin farkına varılmasına ve yardıma muhtaç kardeşi ayağa kaldırmaya yarayan zekât bağışı sadece Ramazan ayında değil yılın herhangi ayında verilebilmektedir.

İslam'ın 5 şartından bir tanesi olan Zekât, insanların birbirlerinin hakkını gözetmesine olanak tanımaktadır. Aynı zamanda zenginlerin varlığını belalardan ve musibetlerden korumasına olanak tanıyan bu önemli ibadet malı azaltmasının aksine bereketlendirmektedir.

"Kişi malının zekâtını ödediğinde o malın üzerindeki şerri ortadan kaldırmış olur." Zekâtı ödenmemiş mal, günah ve sorumluluk vesilesidir. Kişi bu malın tümünden sorumlu olur.’’

Zekâtın Faydaları Nelerdir?

 • Zekât, kalbin katılaşmasını ve nefsin azgınlaşmasını önler.
 • Zekât, malı ebedileştirir ve bereketlendirir.
 • Zekât, ruh ve beden arasında bir denge sağlar.
 • Zekât, Allah'a şükrün en önemli göstergesidir.
 • Zekât, cimrilikten korur.
 • Zekât, başkalarının zenginin malına olan düşmanlığını, kıskançlığını, zehirli bakışlarını ve hırsızlığını önler.
 • Zekât, kişinin toplumda değer ve itibarını artırır.
 • Zekât, kişinin Dünyalık zevklerden uzaklaşıp, ebedi zevklere odaklanmasını sağlar.

"Siz Allah için verirseniz, Allah onun yerine (daha iyisini) verir."

Zekât Kimlere Verilir?

Zekâtın kimlere verileceği dair Kuranda şu ifadeler yer almaktadır; Fakirler, miskinler, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar, müellefe-i kulûb adı verilen kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimseler, esaretten kurtulacaklar, borçlular, Allah yolunda cihad edenler ve yolda kalmış olanlardır (Tevbe, 9/60).

Zekât, hür, buluğ çağına erişmiş, akıllı olan, borcundan ve zorunlu ihtiyaçlarından fazla, hükmen artırıcı mahiyette malı olan ve bir yıldır Nisap Miktarı kadar varlığı olan kişiler tarafından verilmek zorundadır. Bu seviyede mal varlığı olan kişilerin zekât vermemesi malları üzerindeki bela ve musibetlerin eksik olmamasına neden olacaktır.

Zekât, tevbe süresinin 60. ayetinde belirtilen hallerin dışında kalan kimselere verilmez. Anneye, babaya, eşe ve çocuklara zekât verilmesi uygun değildir. Ayrıca Müslüman olmayan kimselere de zekât verilmeyeceği birçok ayette belirtilmiştir.

Nisap Miktarı Ne Kadardır?

İslam'da Zenginlik ölçütü olarak kabul edilen Nisap Miktarı, 80,18 gr altın veya bu tutarda ticaret malı ve parayı ifade etmektedir. En az 40 koyun veya keçi, 5 deve ve 30 sığır sahibi olan kimselerin zekât bağışı yapması farz kılınmıştır.

''Hak teâlânın ihsan ettiği malın zekâtını vermeyenler, iyi ettiklerini, zengin kalacaklarını zannediyorlar. Hâlbuki kendilerine kötülük etmiş oluyorlar. O mallar Cehennemde azap aleti olacak, yılan şeklinde boyunlarına sarılıp baştan ayağa kadar onları sokacaktır.''

Zekât Nasıl Hesaplanır?

Zekât hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay mevcut borçlar düşüldükten sonra malın hesaplanmasıdır.

 • Altın, gümüş, para, ticaret malları ile koyun ve keçiden 1/40 oranında,
 • Tarım ürünlerinden 1/10 oranında (aşar) zekât verilir.
 • İnek, manda ve benzeri büyükbaş hayvanlardan 1/30 oranında,
 • Eğer bir kimse bu ürünleri yetiştirirken para harcayarak sulama yapıyorsa 1/20 oranında zekât verir.
 • Kira geliri getiren ev, dükkân, fabrika, motorlu araçlar, makine gibi malların net gelirlerinden 1/10 veya brüt gelirden 1/20 oranında zekât vermek gerekir.

Zekât Hayır Kurumlarına Verilebilir Mi?

Zekât, Tevbe süresinin 60. ayetinde belirtilen kriterleri taşıyan kişilere yardım eden hayır kurumlarına verilebilir. Zekât verilen kurumun güvenilirliğini ve yapmış olduğunuz yardımın ne denli ulaştırıldığını takip etmeniz önemli öncelikler arasında yer almaktadır.

Üç El Derneği olarak yapmış olduğunu Zekât Bağışlarınızı gerçekten yardıma muhtaç olan kimselere ulaştırıyoruz. Bir elin verdiğini diğer elin görmemesi gerektiği ilkesi ile hareket eden gönüllülerimizin desteği ile Zekât ibadetinizin tam anlamıyla Allah katında kabul olması için titiz çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Üç El Derneği aracılığıyla zekât bağışı yapmak için Havale veya EFT işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sitemizde yer alan zekât bağışı yap butonuna tıklayarak da kartınızla hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirebilirsiniz...

''Malı, parayı biriktirip zekatını vermeyene çok acı azabı müjdele! Zekâtı verilmeyen mal, para, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sahibinin alnına, böğrüne, sırtına mühür gibi basılacaktır''

Zekâtı Geciktirmeden Vermek Gerekir!

Zekât ile ilgili olarak yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de Zekâtın sadece ramazan ayında verildiğine dair bir inançtır. Bir kişi Nisap Miktarına ulaştığı günden başlayarak 12 ay içerisinde malının zekatını vermek zorundadır. Aksi takdirde Zekât ibadeti tam anlamıyla gerçekleşmeyecektir.

Sıkıntılı bir dönemden geçen İslam coğrafyasının bu durumu atlatabilmesi için kendisini Müslüman olarak ifade eden kimselerin eksiksiz bir şekilde zekât bağışını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aynı zamanda İslam'ın beş şartı arasında yer alan bu ibadet, Allah rızası için büyük bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.

''Allahü teâlâ, malınızın temizlenip güzelleşmesi için zekâtı farz kıldı'' [Hakim]

Neden Üç El Derneği?

1-Üç El Derneği, Gerçek İhtiyaç Sahiplerini Tespit Eder!

Zekât bağışı alan kurumlar arasında önemli bir konumda yer alan Üç El Derneği, gerçek ihtiyaç sahiplerini uzman gönüllü kadrosu ile tespit ederek yapmış olduğunuz zekât bağışının tam anlamıyla yerine getirilmesi için titiz çalışmalar gerçekleştirir.

2-Üç El Derneği, 15 Yıllık Deneyim ve Tecrübeye Sahip Gönüllü Kadrosundan Oluşur!

Gönül rahatlığı ile zekât bağışı yapabileceğiniz kurumlar arasında yer alan Üç El Derneği, 15 yıllık deneyim ve tecrübeye sahip gönüllüleri sayesinde yardımlarınızı oldukça başarılı bir şekilde ulaştırmayı başarmaktadırlar.

3-Üç El Derneği, Yapılan Nakdi ve Ayni Yardımları Kayıt Altına Tutar!

Zekât bağışı alan kurumlar arasında şeffaflığı ile öne çıkan bir yardım kuruluşu olan Üç El Derneği, yapmış olduğunuz nakdi ve ayni yardımları kayıt altına alarak şeffaf bir hizmet anlayışını benimsemiştir.

4- Üç ElDerneği, Hızlı Bir Şekilde Zekât Bağışlarınızı Ulaştırır!

Güvenilirlik ve şeffaflık ilkesinden ödün vermeden çalışmalarını sürdüren Üç El Derneği, deneyimli kadrosu sayesinde hızlı bir şekilde yapmış olduğunuz zekât yardımlarınızı sahiplerine ulaştırır. Bu sayede zekât ibadetinizin tam anlamıyla yerine getirilmesi sağlanmış olunur.

5-Üç El Derneği, Kolay Bağış Yapabilme İmkânı Sağlar!

Zekâtı Bağışı Alan Kurumlar arasından sağlam altyapısı ile ayrışmayı başaran Üç El Derneği, bağışlarınızı saniyeler içerisinde gerçekleştirebilmenize olanak tanır. Gerek internet bankacılığı aracılığı ile yapmış olduğunuz işlemler gerekse internet sitesi aracılığı ile yapmak istediğiniz bağışlarınız hızlı bir şekilde kayıt altına alınır.

Üç El Derneği Zekat bagisi hizmetleri ile alakalı olarak çok daha kapsamlı bilgiler edinmek ve zekat bağış işlemlerinizi gerçekleştirmek için 0212 425 81 28 veya 0538 234 61 52 numaralı telefonları günün istediğiniz saatlerinde arayabilirsiniz...

"İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!"

Anahtar Kelimeler: zekat, zekat bağışı, zekat bağışı alan kurumlar

 

Diğer Bağışlar TÜM BAĞIŞLAR