Su Kuyusu
su kuyusu

Su Kuyusu

Bütün Çabamız, Su Gibi Aziz Olmak İçin...

“Ezelde Allah'tan başka bir şey yoktu, arşı da su üzerinde idi. Levh-i Mahfuz'da her şeyi yazdı, gökleri ve yeri yarattı.”

            İslamiyet’in en güvenilir hadis kaynaklarından biri olan Sahîh-i Buhârî’den rivayetle Peygamber Efendimiz, suyun bütün kâinat için ne denli önemli olduğunu işte böyle bildiriyor bizlere. Evet, bugün büyükşehirlerde yaşayan hepimizin kolaylıkla erişebildiği “su”dan bahsediyoruz. “Temizlik imanın yarısıdır.” (Müslim) hadisinden ve düsturundan hareketle biliyoruz ki, İslam dini temizliğe ayrıca önem veriyor. Her ne kadar kıymetini bilmeyip çoğu zaman israf etsek de birkaç saatliğine dahi evlerimizde sular kesilse, sanki dünyanın sonu geldi zannediyoruz.

            Peki, şimdi hayal edelim; sular birkaç saatliğine, birkaç günlüğüne ya da birkaç haftalığına değil de süresiz kesilse halimiz nice olur? Bir yudum su içmek için kilometrelerce yol yürümemiz gerektiğini ve çamurlu olsa dahi bir su kaynağı bulduğumuzda mutlu olduğumuzu düşünelim. Susuzluk gerçekten içler acısı bir tablo, öyle değil mi? Fakat bugün, en az bizler kadar insan olmayı hak eden ve tek suçu hayat şartlarının zor olduğu topraklarda doğmak olan (!) milyonlarca insan, bu senaryoyu her gün yaşıyor.

            Peki, bizler bu durum karşısında ne yapabiliriz? Bütün insanlığın Allah’ın en büyük nimetlerinden biri olan suyu eşit oranda kullanması gerekirken; günümüzde milyonlarca masum insan susuzluktan kırılıyor. Bizler bunu görmezden mi geleceğiz ya da sadece uzaktan bakıp dua mı edeceğiz? Elbette, duayı dilimizden düşürmeyeceğiz, fakat sadece kavlî olarak değil, fiilî olarak da dua edeceğiz. Yani, koskoca orman yangınını söndürmeye çalışan serçe misali, su sıkıntısı çeken milyonlarca kardeşimize bizzat olmasa da birilerini vesile kılarak yardımcı olmaya çalışabiliriz.

 

 

 

Üç El Derneği, iyiliklerinize vesile oluyor.

            Dünyanın birçok ülkesinde susuzluk çeken; su gibi temel bir nimete, kavuşmak şöyle dursun, erişmek için bile her gün birçok zorluğu göğüslemek zorunda kalan kardeşlerimize yardım etmek istediğinizde, derneğimiz yardımlarınızı en kısa sürede yerine ulaştırıyor. Siz değerli hayırseverler ve çok sayıda gönüllülerimiz ile özellikle Afrika ve Güney Asya ülkelerinde bir yudum suya hasret kalan milyonlarca kardeşimiz için su kuyuları açıyoruz. Resulullah’ın “Üç şey vardır ki bunlar asla yasaklanamaz: Su, ot ve ateş.”hadisinde belirttiği gibi, kardeşlerimize, aslında hakkı olan suyu ulaştırmaya çalışıyoruz.

            Üç El Derneği, 2010 yılından beri yürüttüğü yardım kampanyalarında, su kuyuları açmayı ilk sıraya koyuyor; insanın en temel yaşam maddesi olan suyu, susuz kalmış kardeşlerimize en acilinden ulaştırmaya çalışıyor. Bağışçılarımızdan gelen büyük ya da küçük her yardım ile daha fazla su kuyusu açılıyor ve Afrika’nın ücra köşelerinde belki de hiç göremeyeceğimiz insanların hayır duaları Arş’a yükseliyor.

            Bugün, özellikle şehir hayatına alışmış bizler, bir su kuyusunun ne kadar büyük bir nimet olduğunu elbette ki çok iyi anlayamayız. Fakat emin olun ki, açtığımız su kuyularından tertemiz suların aktığını gören insanlar, kendilerince dünyanın en mutlu insanı oluyorlar. Günlerce çölde kalıp birinin size kana kana içmeniz için bir şişe dolusu berrak ve soğuk su verdiğini düşünün. Herhalde rüya gördüğünüzüdüşünürdünüz.Aynı bunun gibibu insanların rüyalarına giren suyu, sizlerin yardımları ve bizlerin gayretiyle onlara hediye ediyoruz. Ettikleri hayır dualar ile bağışçılarımızın ahiretini aydınlatıyorlar.

 

Üç El Derneği olarak su kuyusu açtığımız yerler, sevap pınarına dönüşüyor.

            Maalesef, dünya ne kadar küreselleşse de; bilim, teknoloji ve medeniyet ne kadar ilerlerse ilerlesin, yeryüzünde bir yudum suya hasret kalan çok sayıda insan yaşıyor. Kenya, Nijerya, Somali, Gine, Filipinler ve daha birçok ülkede su kuyusu çalışmaları yürüten derneğimiz, sizlerden gelen her destek ile çalışmalarını hızlandırıyor ve açtığı su kuyularının sayısını bir bir artırıyor. Birçok ülke, yıl içinde çok fazla yağış alsa da altyapının yetersizliği ve maddi sıkıntıların ülke geneline yayılmasından ötürü insanlar temiz suya erişmekte çok büyük sıkıntılar yaşıyor.

            Bir su kuyusu, insanların suya kavuşmasından çok daha büyük iyiliklere vesile oluyor. Bu saydığımız ülkelerin hemen hepsinde, erkekler bir iş bulup çalışmak zorunda olduğundan, su arama ve bulma görevi maalesef kadınlara verilmiş durumda. Genç veya yaşlı olması fark etmeksizin kadınların birçoğu, su kaynaklarına ulaşmak için her gün kilometrelerce yol yürüyor. Haliyle bu ülkelerde güvenlik sıkıntıları da büyük olduğundan bu kadınlara yönelik taciz, tehdit ve zor kullanmaların da ardı arkası kesilmiyor.

            İşte su kıtlığının olduğu bölgeler de açılan bir su kuyusu, o insanları bu sıkıntılardan kurtarıyor. Dahası, su bulmakla uğraşmak zorunda kalmayan kardeşlerimiz, kısıtlı imkânlarla da olsa eğitim görme şansına sahip oluyor. “Su medeniyettir.” sözü gerçekten karşılığını buluyor ve kendi kaderine terk edilmiş birçok insan su ile hayat buluyor, su ile daha sağlıklı ve güvenli bir hayata kavuşuyor.

 

Bir su kuyusundan çok daha fazlası...

            Üç El Derneği olarak şimdiye kadar çok sayıda su kuyusu açtık ve inşallah sizlerin de desteği ile insanların yaşamlarına umut olmaya devam edeceğiz. Su kuyularının bu hayata dönük ne büyük faydalarının olduğunu izah etmeye çalıştık. Fakat suya kavuşan kardeşlerimizin, siz bağışçılarımızı da içine katarak ettiği dualar, asıl karşılığını ahirette bulacaklardır. Zira biliyoruz ki su kuyusu, aynı zamanda bir sadaka-i cariyedir.

            Müslüman olan herkes bilir ki, insan öldükten sonra amel defteri kapanır. Fakat sadece üç kişinin amel defteri kıyamete kadar açık kalır. Bunlardan biri de bu dünyada bir sadaka-i cariye bırakan kimselerdir. Yani, insan hayattayken yaptırdığı ve kendisi öldükten sonra da istifade edilmeye devam edilen her türlü yapı; okul, cami, köprü vb. bir sadaka-i cariyedir. Su kuyularının da mutlak suretle bir sadaka-i cariye olduğunu unutmamak gerekir. Bu iyiliğe vesile olan insanlar, bu hayattan göçtükten sonra da, yaptırdığı veya yaptırılmasına aracı olduğu su kuyularından su çekildikçe amel defterine sevap yazılmaya devam eder. Ne kadar da muazzam bir iyilik, değil mi?

            İşte bizler de sizlerin de yardımıyla, çölün ortasında kalmışlara okyanus ferahlığı yaşatmaya çalışarak amel defterlerimiz kapanmasın istiyoruz. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Maide suresindeki “...Kim de bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” ayetinde belirtilen şiar ile hareket ediyor ve susuzluktan ölme riski bulunan birçok insana yaşam umudu olmaya çalışıyoruz. Üç El Derneği olarak su kuyuları üzerinde ayrıca duruyor ve bağışlarınızı en iyi şekilde değerlendirerek Müslüman kardeşlerimizin derdine derman olmak için var gücümüzle çabalıyoruz.

            Su kuyusu açtığımız noktalarda, kuyuların verimli ve uzun ömürlü olacak şekilde kullanılmasını sağlamaya özen gösteriyoruz. Bu kuyuların, belirli aralıklarla bakım ve onarım işleminden geçmesini ve tamir işlemlerinin aksamadan yapılmasını da sağlıyoruz. Ve bilin ki, bizler elimizden geleni yapmamıza rağmen, Afrika ve Güney Asya’da hâlihazırda susuzluk çeken birçok bölge var. Yapılacak her yardım ile her geçen gün daha fazla sayıda insan, temiz su içebilecek, rahatlıkla abdest alıp namazını kılabilecek, temizlenebilecek; insan hayatının hiçe sayıldığı şu zorlu su arama çalışmaları artık son bulacaktır.

 

 

 

 

 

 

Diğer Bağışlar TÜM BAĞIŞLAR