Ramazan
Ramazan

Ramazan Paylaştıkça Güzel

Üç El Derneği olarak, 11 ayın sultanı Ramazan ayında, daha fazla hayra vesile olma amacı ile yola çıktık. 2020 yılı, ülkemiz ve dünyamız adına Covid19 salgınına bağlı olarak zor bir dönem olsa da, insanların birbirine yardım eli uzatması ile bu süreç kolaylaşabilir, insanlığı Ramazan ayının hayırları aydınlığa ulaştırabilir. Yardımlaşma ve dayanışmayı ön plana çıkaran Ramazan ayında, biz Üç El derneği olarak dünyanın dört bir yanında faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yani iyiliği insanlara ulaştırmayı başarıyoruz.

İnsanların yüzünü güldürmek çok da zor değildir aslında. Nerede bir sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, açlıkla sınanmış ve zulüm görmüş varsa, tüm gücümüz ile yardım elimizi oraya uzatmamız yeterli. Üç El Derneği olarak gönüllü faaliyetler ile başlayan çalışmalarımızı, 2006 yılında kurumsallaştırıp, yoğun bir şekilde 2010 yılından bu yana sürdürüyoruz ve yardım elinizi, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor, insanların yaşam hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesini engellemeye çalışıyoruz. Savaşın, afetlerin talan ettiği bölgeler, yoksulluğun, açlık, susuzluk ve hastalıkların can aldığı yerler bizim çalışma alanımız. Türkiye’den dünyanın yardıma ihtiyacı olan tüm bölgelerine uzanan bir hayır köprüsü kuruyor, destekleriniz ile bu köprüyü ayakta tutuyoruz. Ramazan ayı gibi mübarek bir dönemi ise Ramazan ayı bağışları ile zenginleştirip, daha fazla yardım eli uzatmalıyız. Peki, Ramazan’da neler yapıyoruz?

Ramazan’da Neler Yapıyoruz?

2020 yılı Ramazan ayı, Covid19 salgını ile gölgelenmiş olsa da yardım çalışmalarımız sürüyor. Hayırseverlerin uzattığı el, Ramazan ayının bereketi ile daha da kuvvetleniyor ve yardıma muhtaç kişilere ulaşıyor. Seyahat etmenin mümkün olmadığı bu dönemde dahi çalışmalarımız sahada olan yerel görevlilerimiz aracılığı ile sürüyor. Yani hayır kapısı kapanmış değil, uzanan her el muhtaç olana ulaşacaktır.

Bunun için Yurtdışı ve Yurtiçi pek çok noktada iftar organizasyonları gerçekleştirilmektedir. “Ramazan Paylaşınca Güzel!” sloganı ile gönülleri fetheden iftar yemekleri, hayırseverlerin bağışları ile tertip ediliyor. Kuraklık, açlık ve yoksulluk çeken pek çok ülkede Müslümanların yaşadığı sıkıntılara deva olmak, mübarek Ramazanayında oruçlarını açmalarına vesile olmak amacı ile yola çıkan Üç El Derneği gönüllüleri, bağışlarınızı sırtlarına yüklenip, yerine ulaştırıyor. Afrika, Asya ve Ortadoğu’da toplam 15 ülkeye Ramazan yardımlarınız ulaştırılıyor. Bununla birlikte Türkiye genelinde de sayısız yetime, sayısız yoksul aileye ulaşılabiliyor. Bağışlar oranınca yapılan organizasyon ile iftarlar organize ediliyor. Sahur yemekleri sahiplerine ulaşıyor.

Ramazan ayında her yıl evinden çıkamayan yaşlılarımıza teslim edilen yardım kolileri, bu yıl Koronavirüs salgını ile birlikte daha da geniş bir ağ ile gerçekleştiriliyor. Yapılan her yardım ise bu ağı genişletmeye devam ediyor. Destekleriniz, gıda kolisi ve hijyen kolisi şeklinde ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor. Ramazan bağış kampanyaları ile hedeflenen, zekât, fitre, fidye ve sadakaların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, dünyanın farklı yerlerinde zor durumda olan Müslümanlara yine bir Müslüman elinin uzanması gururunu yaşamaktır. Bu gururun parçası olmak ise sizin elinizde… Yapacağınız en küçük yardım dahi, bir gülümsemeye sebep olabilir. İşte bu duygu, insan olduğumuzu hatırlatıyor ve Ramazan ayı bereketi ile kalplerimizi aydınlatıyor. Üç El Derneği olarak Ramazan’da bağış yapmak isteyenleri zor şartlar altında ibadetini gerçekleştirmeye çalışan Müslüman kardeşlerimiz ile buluşturuyoruz.

Ramazan’da Yüreklere Su Serpelim

Ramazan ayı, bereket ayıdır, şifa ayıdır, dua ayıdır ve yürekleri ferahlatan mucizevi bir dönemdir. Ramazan ayı bağış ayıdır. Bu kıymetli zamanları hayırlarla taçlandırmak, hele de suyun bereketi ile canlandırmak, kalbin aynasını parlatacaktır. Bugün biliyoruz ki dünyanın pek çok farklı yerinde, sayısız Müslüman coğrafyasında su sıkıntıları yaşanıyor. Pek çoğumuz susuzluğun ne demek olduğunu bile bilmiyoruz ama pek çok insan suya hasret bir yaşam sürmeye çalışıyor, üstelik bu şartlarda ibadetlerini de yerine getirmeye çalışıyor. Bizler Üç El Derneği olarak “Ramazan Paylaşınca Güzel!” diyoruz ve elimizdeki kaynakları, bu insanlara su olarak ulaştıralım istiyoruz. Ramazan ayının bereketini bağışlarınız ile suya dönüştürebilirsiniz. Bizler, hijyen sağlamak adına 20 saniye ellerimizi yıkarken ne kadar temiz su israfında bulunduğumuzu bile fark etmezken, Afrika’da temiz suya ulaşamayan, bu sebeple de çeşitli hastalıklarla mücadele eden insanlar var. İşte bu gerçek tokat gibi çarpıyor yüzümüze… Bu insanları temiz suya kavuşturabiliriz. Üstelik bunu pek de emek harcamadan, sadece bağışlarımız ile yapabiliriz. Gönüllülerimiz hayırlarınızı gerçekleştirmek üzere sahada aktif görev alıyor. Her bir bağış damlaya damlaya birikiyor ve temiz suya ulaşamayan bu insanlara su kuyusu olarak dönüyor.

Ekmeğinizi bölüşür müsünüz?

Ramazan ayı boyunca hem ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına ekmeğinizle dâhil olabilirsiniz, hem de İslami ilimler eğitimi gören yavrularımızın sofrasına bir ekmek de siz koyabilirsiniz. Dilediğiniz sayıda ekmek bağışı yapabilirsiniz. İftar ve sahur sofralarında sizin de tuzunuz olsun, ekmek bağışı ile dâhil olun bu hayra… Ramazan ayı bağışimkânları arasında en mütevazı ama en kıymetli olanlardan biridir bu… Birinin sahuruna katkıda bulunmak, birilerinin orucunu açtığı ekmeği sunmak ne de anlamlı bir düşünsenize!

Kuran-ı Kerim Şifası

Dünyanın pek çok yerinde, fakirlikle mücadele etmelerine karşın İslam eğitimi alan ve kendilerini yetiştiren evlatlarımız var. Medreselerde eğitim görüyorlar ama imkânları kısıtlı. Efendimiz (s.a.v.) buyuruyorlar ki; “Kim Kur’an-ı Kerim’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı on sevaptır.” Yurtiçinde pek çok ilde eğitim gören ve Afrika’da da sayısız noktada eğitimini sürdürmeye çalışan çocuklarımıza yapacağınız Kur’an-ı Kerim yardımı ise okudukları her harfle gönlünüzün sadakasını vermenizi sağlayacaktır. Kuranı Kerim hediyesi, diğer Ramazan ayı bağışları arasında manevi değeri oldukça fazla olan bir seçenek… Geleceğin hafızlarının duasında olmak ne büyük şans, ne büyük mutluluk… Eğer ben de hediye etmek istiyorum diyorsanız, Ramazan ayı bağışları ile ilgili detaylı bilgilere göz atmalısınız. Yılın bu kıymetli zamanını yapacağınız yardımlar ile taçlandırmak, Ramazan ayı bağışları ile Müslümanlara yardım eli uzatmak için bağış nasıl yapılır inceleyebilirsiniz.

Ramazan Bağışı Nasıl Yapılır?

Ramazan bağışı yapmak için sitemizi kullanabilirsiniz. Bağışlar, sekmesi altından dilediğiniz bağış türünü seçebilir, yüreğinizdeki iyiliği yardıma muhtaç Müslümanlara, yetimlere, öğrencilere ve çok daha fazlasına ulaştırabilirsiniz. Dilerseniz su kuyusuna katkı sağlayın, dilerseniz iftar ve sahur yemekleri armağan edin, dilerseniz zekât, fitre ve benzeri görevlerinizi yerine getirin. İsterseniz de bir parça ekmekle geleceğin hafızlarının sofrasına buyurun. 

Ramazan bağışı yapmak, ruhunuzu güzelleştirirken dünyanızı aydınlatacak, yardıma ihtiyaç duyanlara ise iyiliğin halen var olduğunu gösterip, Müslümanların varlığını hissettirecek. Ramazan ayı bağış yapmak için son derece doğru bir zaman ve eğer yüreğinizden böyle bir iyilik geçiyor ise zaman kaybetmeden bu iyiliği gerçeğe dönüştürmelisiniz. Her gün sayısız muhtaç aile, sizin desteğiniz ile sıcak yemeğe ulaşıyor, sizin desteğiniz ile temiz su içebiliyor ve sizin desteğiniz ile Kur’an-ı Kerim okuyabiliyor. Suriye’den Yemen’e Gazze’den daha nice acil yardım bölgesine ulaşan Üç El Derneği gönüllüleri, yüreğinizden kopup gelen merhameti yükleniyor ve emaneti sahiplerine ulaştırıyor. Dünyanın insanların yüreğindeki bu iyilik ile dönmeye devam ettiğine inanan hayırseverler için Ramazan bir tür fırsat, bir tür iyilikte yarışma aracıdır. Gelin bu Ramazan ayında daha çok insana ulaşalım, daha çok insanın yüzünü güldürelim. Ramazan bağışlarınızı yapmak için geç kalmayın!

Diğer Bağışlar TÜM BAĞIŞLAR