Acil Yardım
Acil Yardım Seo Keyword

Üç El Derneği

Yüce Allah, insanı birçok şey ile sınayabilir. Yeri geldiğinde varlık ile; yeri geldiğinde yokluk ile sınanır insanoğlu. Kimi zaman elde ettikleri için şükretmesini; kimi zaman da sahip olamadıkları için sabretmesini bekler Cenab-ı Allah insandan. Bugün bizler, bin bir türlü şeye ihtiyacımız olduğunu düşünürken, çoğu zaman görmezden geliriz aslında ne büyük nimetlere sahip olduğumuzu. Özgürce nefes almanın, sağlıklı bir bedene sahip olmanın, karnımızı doyurmanın, su içmenin, temizlenmenin, eğitim hakkımızı kullanmanın ne denli büyük nimetler olduğunu, bunların hiçbirine sahip olamayan ve diğer insanlardan yardım bekleyen masumlar bilir elbette. Bugün, özellikle Afrika’nın birçok ülkesinde insanlar, bırakın sağlıklı yaşam koşullarını, kirli de olsa su bulabildiği veya aç yatmadığı bir gün için şükretmeye hazır durumdalar. Fakat bilmeliyiz ki bizler, rahat evlerimizde oturup yeri geldiğinde sosyal medyadan, yeri geldiğinde televizyonlardan görüp birkaç saniyeliğine iç geçirdiğimiz, üzüldüğümüz o insanların bulunduğu hallerden sorumluyuz. Elbette, o insanları biz o hale getirmedik fakat en azından yaralarını sarmaları, karınlarını doyurmaları, kana kana su içmeleri için taşın altına elimizi koymamız gerekiyor.

İşte bu nedenle, taşın altına elini koymak isteyen bir avuç gönüllü insanın bir araya gelip kurduğu ve dünyanın birçok ülkesindeki yardıma muhtaç insanlara destek olmak isteyenlere de vesile olan Üç El Derneği, 2010 yılından bu yana yardım hacmini her geçen yıl artırarak hayırlı işler gerçekleştirmeye devam ediyor. Üç El Derneği’nin hayırseverleri ve çok sayıda gönüllüsü sayesinde; din, dil, ırk veya ülke ayrımı yapılmadanbirçok insanın yüzü gülüyor, acıları bir nebze olsun diniyor.

Bugün baktığımız zaman, sadece Afrika değil, Asya ülkeleri, Orta Doğu ve Balkan ülkeleri ve daha birçok coğrafyada insanlar, gerçekten çok acil bir şekilde yardım beklemektedir. Yanı başımızdaki Suriye, Arap Baharı ile başlayan süreçte, iç savaşların en uzun sürdüğü ülkelerden biri olmuştur. Bu iç savaşlar yüzünden, birçok masum insan ölmüş ve maalesef ölmeye devam etmektedir. Hayatta kalanlar ise açlık ile, kuraklık ile, kıtlık ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanı sıra, Myanmar, Somali, Filipinler, Endonezya, Yemen ve daha birçok ülkede insanlar gıda, kıyafet ve barınma gibi temel ihtiyaçları için yardımlar beklemektedir. Bütün bunlara duyarsız kalmayan, kalamayan derneğimiz, elinden gelen bütün gayreti gösterip yardıma muhtaç bu insanlara elini uzatmaya çalışmaktadır.

Myanmar’ın Arakan bölgesinde olduğu gibi tek suçu Müslüman olmak olan birçok kardeşimiz hiç hak etmediği muamelelere, açıkça zulme maruz kalmaktadır. Derneğimizden gelecek yardımlar ile yüzleri biraz olsun gülen bu insanlar, hayattaki en önemli değerleri olan umutlarını diri tutmaya çalışmaktadır. Üç El Derneği olarak şimdiye kadar mülteci kamplarında güvenli ve sağlıklı gıdaya erişimleri tamamen engellenen, apaçık açlığa terkedilen birçok Müslüman kardeşimize yardımlarımızı ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz.

Şunu bilmenizi isteriz ki, yardımın ve iyiliğin asla büyüğü veya küçüğü olmaz. Bunu şimdiye kadar defalarca kez şahit olduk. Hayırsever birçok insan, elinden geldiği kadarıyla derneğimize bağışlar yapıyor ve bu hayra ortak oluyor. Somali’de, Gazze’de, Yemen’de ve daha birçok ülkede, en acilinden yardım bekleyen birçok din kardeşimiz, sizlerden gelen ve miktarı aslında hiç de önemli olmayan bu yardımlar ile geleceğe umutla bakabiliyorlar. Cenab-ı Allah, onlara bu dünyada hak etmedikleri şekilde bir zulüm verirken aslında ahiretlerini aydınlatıyor ve bizleri de onlara yardım noktasında en çetininden imtihana tabi tutuyor. Bu imtihanı en güzel şekilde verebilmek için derneğimizin yardımlarına siz de ortak olabilirsiniz.

Derneğimiz, sadece zulme maruz kalan kardeşlerimize değil, aynı zaman doğal afetler yüzünden evlerinden olan, yakınlarını kaybeden, aç ve susuz kalan insanlara da yardımlarını ulaştırmaya çalışıyor. Bunun en güzel örneklerinden birini, yakın zamanda Endonezya’da yaşanan tsunami faciasında gösterdik. Siz değerli hayırseverlerimizin destekleri ve gönüllülerimizin katkılarıyla tsunami ve depremden çok ciddi şekilde etkilenen kardeşlerimize yönelik çok kısa sürede bir acil yardım çalışması düzenledik. Bu çalışmada, birçok insana gıda, tıbbi malzeme, çadır ve temiz su ulaştırmayı başardık.

Bu tür yardımlara en güzel örneklerden birini de şüphesiz Filipinlerde gösterdik. Filipinlerin farklı bölgelerinde çıkan ve etkisi oldukça büyük olan yangınlarda evlerini kaybeden çok sayıda insana başta çadırlar olmak üzere kumanya paketleri içerisinde sağlıklı gıdalar ve temiz su ulaştırdık. Bu ülkelere olan yardımlarımız sizlerle birlikte artarak devam edecektir.

Üç El Derneği olarak yurt içindeki birçok olayda da yardıma muhtaç insanlara ulaşmaya çalışıyoruz. Çok yakın zamanda Elazığ ilimizde meydana gelen depremde maalesef birçok insan vefat etti ve yıkılan evler yüzünden çok sayıda insan evsiz kaldı. İçişleri Bakanlığı’mız, Kızılay ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile koordineli şekilde deprem bölgesindeki kardeşlerimize birçok yardım malzemesi ulaştırdık. Bunlar arasında, yiyecek ve içecekler, yataklar, battaniyeler, ısıtıcılar ve depremin kış aylarında meydana geldiğini düşündüğümüzde en ihtiyaç duyulan yardım malzemesi olan kışlık kyafetleri en acilinden kendilerine ilettik. İçinde bulundukları bu zor durumu bir nebze olsun kolaylaştırmak, onların hayır dualarını almak ve yüzlerindeki gülümsemeyi görebilmek gerçekten paha biçilemez bir mutluluk oldu bizim için.

Gönül ister ki hiç kimse yardıma ihtiyaç duymasın; herkes mutlu bir hayat sürsün şu üç günlük dünyada. Fakat, maalesef dünya döndükçe birileri gerçekten rahat bir ömür sürerken, günümüzde olduğu gibi birçok insan da yiyecek bir lokma ekmeğe, içecek bir yudum suya daha muhtaç olacaktır. Bu noktada, bizlere düşen bu durumun “neden”lerini, “niçin”lerini sorgulamaktan ziyade, bir insan olarak en büyük vazifelerimizden olan yardım ve hayır işlerine elimizden geldiğince katkıda bulunmaktadır. İşte biz de Üç El Derneği olarak, büyük bir gayret gösterip elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanarak aynı gezegende yaşadığımız, aynı havayı soluduğumuz ve aynı ırktan olduğumuz bu insanların hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki bu dünyada hiç kimse, açlığı, susuzluğu, evsizliği veya sağlıksız yaşam şartlarını hak etmiyorlar. Ve biliyoruz ki, her geçen gün daha acımasız ve merhametsiz olan dünyada, birileri bu yardım çığlığına sessiz kalırsa, daha çok sayıda insan, hiç haketmediği hayatları yaşamaya devam edecektir. Bizler de sizlerden aldığımız güç ile yardımlarımızı çoğaltmayı ve her geçen dün daha fazla sayıda insana ulaşmayı amaçlıyoruz.

Üç El Derneği olarak yardımlaşma bilincini her daim canlı tutarak ve en temel misyonumuz haline getirerek dünyanın her yerinde o veya bu sebeple yardıma muhtaç hale gelmiş insanlara ulaşmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken, dürüstlük, şeffaflık ve adalet çizgisinden asla ayrılmamaya ve bütün projeleri hızlı, güvenli ve sağlıklı şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Diliyoruz ki, bizimle aynı yolda yürümek isteyen tüm insanları bir araya getirerek çıktığımız yolda karşılaştığımız zorlukları daha hızlı atlatalım ve daha fazla insana ulaşalım. Gittiğimiz yerlerde kalıcı çözümler üretmek ve dokunduğumuz insanların hayır duaları ile insani yardımların da ötesinde onlara daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat sunalım istiyoruz. 10 yıldır kararlılıkla yürüdüğümüz bu yolda her geçen gün daha organize, daha azimli ve istekli ilerliyoruz.

Diğer Bağışlar TÜM BAĞIŞLAR